NYHED

EU's nye regler om webtilgængelighed

3 april 2025

I juni 2025 træder de nye EU-regler om webtilgængelighed i kraft som en del af European Accessibility Act (EAA). Men hvad betyder de for din virksomhed?
De nye EU-regler har til formål at gøre digitale tjenester og produkter mere tilgængelige for personer med handicap. Mange virksomheder – både B2B og B2C – vil blive påvirket af kravene, og det er afgørende at forstå, hvordan de kan omsættes til strategiske fordele.


Hvem bliver berørt?

Reglerne gælder bredt og omfatter virksomheder, der tilbyder digitale løsninger, produkter og tjenester inden for områder som e-handel, software, kundeserviceplatforme og selvbetjeningsløsninger. Men hvordan påvirker de B2B-virksomheder i forhold til B2C-virksomheder?


B2C-virksomheder: Direkte omfattet
Virksomheder, der sælger til forbrugere (B2C), vil i vid udstrækning være omfattet af de nye krav.

Det inkluderer bl.a.: 

  • E-handelsplatforme
  • Hoteller, attraktioner og rejsebranchen
  • Banker og finansielle tjenester
  • Digitale tjenester rettet mod forbrugere


B2B-virksomheder: Afhænger af anvendelsen

B2B-virksomheder er i nogle tilfælde også omfattet – hvis den digitale løsning også anvendes af privatkunder, eller hvis de digitale løsninger integreres i B2C-miljøer (f.eks. på en forhandlers hjemmeside eller webshop).


Strategiske muligheder i webtilgængelighed

For mange virksomheder kan overholdelse af webtilgængelighed ses som en ekstra compliance-udfordring.

Men der er en række strategiske fordele: 

  • Bedre brugeroplevelse: En mere tilgængelig løsning forbedrer generelt brugervenligheden for alle – ikke kun personer med handicap.
  • Styrket brand og ansvarlighed: Tilgængelighed er en del af CSR-agendaen, og virksomheder, der aktivt arbejder med det, styrker deres omdømme.
  • Øget markedspotentiale: Tilgængelige digitale løsninger kan nå en bredere målgruppe og potentielt øge salget.
  • Fremtidssikring: EU’s fokus på tilgængelighed vokser, og tidlig tilpasning kan give en konkurrencefordel.


Hvordan forbereder du din virksomhed?

For at være klar til juni 2025 kan det være en fordel at gennemgå jeres digitale løsninger og identificere områder, der kræver tilpasning.

Her er en simpel tjekliste: 

  • Gennemgå eksisterende digitale løsninger: Lever jeres website, kundeportal eller e-handelsplatform op til WCAG 2.1 AA-standarden? 
  • Test jeres digitale løsninger: Brug værktøjer som f.eks. Lighthouse til at identificere evt. udfordringer.
  • Integrer tilgængelighed i jeres design- og udviklingsprocesser: Sørg for, at nye funktioner og redesign tager højde for tilgængelighed fra start.
  • Overvej den strategiske værdi: Kan I bruge webtilgængelighed som en konkurrencefordel i jeres marked?


Nye regler gælder primært for nye løsninger

Det er vigtigt at bemærke, at reglerne primært gælder for nye digitale løsninger og væsentlige opdateringer fra 28. juni 2025.

Eksisterende digitale løsninger er ikke automatisk omfattet, medmindre de gennemgår en større opdatering efter denne dato:

  • Nye løsninger: Alle nye websites, apps og digitale tjenester skal overholde kravene fra start.
  • Væsentlige opdateringer: Hvis en eksisterende løsning får større funktionelle ændringer – fx en ny checkout-proces eller redesign – skal de opdaterede dele overholde kravene.
  • Vedligeholdelse og mindre justeringer: Mindre ændringer er ikke omfattet, medmindre de har en væsentlig effekt på brugeroplevelsen. 


Hvad er næste skridt?

Selvom der stadig er lidt tid, før reglerne træder i kraft, er det en fordel at komme i gang nu. Webtilgængelighed behøver ikke kun at være en compliance-øvelse – det kan være en værdiskabende investering i bedre kundeoplevelser og øget konkurrenceevne. 


Har I brug for sparring omkring, hvordan jeres digitale løsninger kan blive klar til de nye krav? Vi hjælper gerne med at identificere de vigtigste indsatsområder og finde den rette vej frem. Kontakt os for en uforpligtende snak om, hvordan I kan forberede jer bedst muligt.

Seneste nyheder
Eventyret lever - også online
NYHED Eventyret lever - også online

Ny digital platform til H.C. Andersen Festivals er skabt til at håndtere det digitale rykind fra festivalernes mange tusinde gæster.

Læs mere
Ecreo har fået vokseværk
NYHED Ecreo har fået vokseværk

Til efteråret får vi nye rammer i Tech Town Odense. Flere kvadratmeter, mere luft, de samme gode naboer – og vigtigst af alt, bliver alle kollegaer igen samlet i et stort kontor.

Læs mere
Få styr på din online handel i B2B-købsprocessen
Masterclass Få styr på din online handel i B2B-købsprocessen

Til Tech Town Odenses masterclass stiller Casper og et hold af talere skarpt på de greb, som B2B-virksomheder skal mestre for ikke at tabe terræn i en stadig mere digitaliseret købssituation.

Læs mere
Martin 3
Skal vi styrke din digitale forretning?
Martin er altid klar på en indledende snak med fokus på at styrke din forretning.

Giv Martin et kald

eller send ham en mail

Din strategiske udviklingspartner

Ecreo

Stærmosegårdsvej 8

5230 Odense M

+45 70 23 71 71

info@ecreo.dk

CVR 30 70 82 53